List of Members

Members render decisions on refugee claims and appeals, admissibility hearings, detention reviews and immigration appeals.

Please note that this list is updated periodically and may not reflect recent changes.

Refugee Protection Division

Shereen Benzvy Miller, Deputy Chairperson

John Szekula, Acting Assistant Deputy Chairperson, Eastern Region

Karin Michnick, Assistant Deputy Chairperson, Western Region

Thomas Vulpe, Assistant Deputy Chairperson, Central Region

Eastern Region

  • Atallah, Sherif
  • Bardin, Anne
  • Benovoy, Jason
  • Blanchard, Johanne
  • Boissonneault, Christian
  • Colin, Michel
  • Coté, Maude
  • Daigle, Mélanie
  • Dortelus, Harry
  • Doutre, Linda
  • Dubé, Dany
  • Francoeur, Virginie
  • Gauthier, Lyne
  • Gullickson, Jeffrey Brian
  • Houle, Linda
  • Jacques, Darin
  • Langelier, Michelle
  • Lemieux, Patrick
  • Lopez-Sanso, David
  • Moreno, Gloria
  • Morin, Julie
  • Nolin, Nicolas
  • Parker, Linda
  • Pham, Hai-Yen
  • Ramacieri, Donna
  • Ramsay, François
  • Saint-Fleur, Love
  • Schoepfer, Jacqueline
  • Smith, Conor
  • Sokolyk, Diane
  • Yaacov, Marie-Claude

Central Region

  • Alidina, Shamshuddin
  • Bafaro, Robert
  • Bardai, Sheliza
  • Bobkin, Erin
  • Bousfield, Joel
  • Campana, Vania
  • Campbell, James
  • Carty, Maureen
  • Charow, Sarah
  • Cohen, Gregory
  • Colle, Larry
  • Dalrymple, Joseph
  • Dookun, Michelle
  • Eberhard, Julaine
  • Figg, Lois
  • Foreman, Kimberley
  • Forsey, Dian
  • Fox, Dorothy
  • Genjaga, Kristina
  • Gibbs, Carol-Ann
  • Green, Alesha
  • Greenside, Patricia
  • Griffith, George
  • Hogarth, Marlene
  • Holloway, Chad
  • Jackson, Ruth
  • Kaderali, Zahra
  • Kawun, Walter
  • Khamsi, Khamissa
  • Kivlichan, John
  • Kotovych, Roman
  • Kushner, Jeffrey
  • Lee, Monica
  • Lloyd, Brenda
  • Lloyd, Christine
  • MacLennan, Kevin
  • Marcovitch, Daniel
  • Mashkuri, Sudabeh
  • Maziarz, Teresa
  • McColl, Alysha
  • McKeown, Daniel
  • McMonagle, Ethan
  • Mekhael, Randa
  • Metz, Elaree
  • Moc, Marcela
  • Morgan, Sarah
  • Murata, Jessica
  • Oh, Matthew
  • Pearson, Heather
  • Pike, Katrina
  • Pollock, Jennifer
  • Popatia, Berzoor
  • Prowse, Joshua
  • Rico, Ana
  • Riley, Robert
  • Roche, Patrick
  • Rose, Meredith
  • Rozenszajn, Yonathan
  • Ruthven, Cameron
  • Shaffer, Ashley
  • Shepherd, Harold
  • Singh, Inderpreet
  • Somers, Michael George
  • Stocks, Namiji
  • Thompson, Sybil
  • Vega, Maria
  • Volpentesta, Berto
  • Wakim, Mary Martin
  • Wasserman, Jaclyn
  • Willard, Diana
  • Wittenberg, Claire
  • Woodworth, Jennifer
  • Young, David

Western Region

  • Adhopia, Preeti
  • Azmudeh, Negar
  • Bruin, Lucinda
  • Chan, Becky
  • Chartier, Melanie
  • Cryer, Douglas
  • Cundal, Kerry
  • Davidson, Jesse
  • Fox, Michal
  • Molgat, Miryam
  • Prowse, Chad
  • Puddicombe, Warren
  • Rempel, Geoff
  • Schmalzbauer, Jodie
  • Tock, Zonia
  • Yamauchi, Ron

Ottawa

  • Marie-Andrée Lalonde (Legacy Task Force)
  • Diane Tinker (Legacy Task Force)
  • Heidi Sprung (Legacy Task Force)
Refugee Appeal Division

Paula Thompson, Acting Deputy Chairperson

Elaine Doyle, Acting Assistant Deputy Chairperson, Eastern Region

Deborah Morrish, Assistant Deputy Chairperson, Central Region

Douglas Fortney, Assistant Deputy Chairperson, Western Region

Eastern Region

  • Bissonnette, Alain
  • Boisclair, Sonia
  • Brown, Susan
  • Corry, Julie
  • Côté, Marie-Louise
  • Cyr, Roxane
  • de Andrade, Maria
  • Doyle, Elaine
  • Harrison Baird, Christina (Ottawa)
  • Henri, Murielle (Ottawa)
  • Jobin, Michel
  • Ladouceur, Nicole (Ottawa) (Part-time)
  • Leduc, Normand
  • Lewis, Delia (Ottawa)
  • McDermott, Charles (Ottawa) (Part-time)
  • McLeod, Miriam
  • O'Connor, Patricia
  • Pickel, Jo-Anne Darlene
  • Przybytkowski, Zofia Maria
  • Rabot, Philippe
  • Roberts, Ayanna
  • Sheitoyah, Richard
  • Thompson, Paula (Ottawa)
  • Verma, Veena (Ottawa)
  • Wolpert, Max
  • Wyse, Anna (Ottawa)

Central Region

  • Bebbington, Robert J.
  • Brittain, Laura
  • Card, Thomas
  • Cheung, Teresa Tak Yan
  • Cragg-Gore, Sasha
  • Erauw, Gregg
  • Fiorino, Pasquale A.
  • Gamble, Lauren
  • Garner, Robert S.
  • Goff, Dechen
  • Grant, Angus
  • Hart, Linda
  • Houde, Christine
  • Lowe, David J.
  • Morrish, Deborah
  • Pay, Cynthia
  • Pettinella, Michele
  • Qadeer, Nadra
  • Ratnayake, Devika (Part-time)
  • Sloan, James

Western Region

  • Broad, Patricia
  • Dhir, Rena
  • Faber, Paula
  • Fortney, Douglas
  • Jackson, Richard (Part-time)
  • Kingma, Maryanne (Cross-assigned)
  • Tucci, Daniel (Cross-assigned)
Immigration Division

Susan Bibeau, Deputy Chairperson

Isabelle Germain, Assistant Deputy Chairperson

Neil Willard, Assistant Deputy Chairperson

Alice Tang, Assistant Deputy Chairperson

Eastern Region

  • Louis Dubé
  • Yves Dumoulin
  • François Milo
  • Stéphane Morin
  • Marisa Musto
  • Marie-Lyne Thibault
  • Dianne L. Tordorf

Central Region

  • Harry Adamidis
  • Aminata Barry
  • Ama Beecham
  • Valerie Currie
  • Lori Del Duca
  • Karen Greenwood
  • Karina Henrique
  • Mary Heyes
  • Susy Kim
  • Iris Kohler
  • Jessica Lourenço
  • Christopher Marcinkiewicz
  • Jean-Marc McCabe
  • Madona Mokbel
  • Maya Nathwani
  • Alicia Seifert
  • Ravi Seyan
  • Ron Stratigopoulos

Western Region

  • Trent Cook
  • Leeann King
  • Laura Ko
  • Michael McPhalen
  • Geoff Rempel
  • Marc Tessler
Immigration Appeal Division

Suzanne Gilbert, Acting Deputy Chairperson

Caroline Labranche, Assistant Deputy Chairperson, Eastern Region

Suzanne Gilbert, Assistant Deputy Chairperson, Central Region

Linda Taylor, Assistant Deputy Chairperson, Western Region

Eastern Region

  • Alary, Suzanne
  • Aronoff, Edward E.
  • Basmajian, Haig
  • Cordisco, Philippe
  • Féquière, Linda
  • Labranche, Caroline
  • Lafleur, Annie
  • Raymond, Mélanie
  • Stanners, Roxane
  • Vachon, Roxane

Central Region

  • Clermont-Daigneault, G.
  • Dickenson, Kirk
  • Dolin, Benjamin (Ottawa)
  • Fainbloom, Kevin
  • Garrow, Bruce (Part-time)
  • Gaudet, Catherine
  • Gilbert, Suzanne
  • Jung, Alice
  • Kirkpatrick, Maureen
  • Knapton, Juliet (Ottawa)
  • McCaffrey, Michael
  • Mercer, Malcolm (Part-time)
  • Mia, Ziyaad
  • Mutch, Stuart
  • Osunde, Isoken
  • Poole, Andrea G. (Part-time)
  • Richards, Lloyd
  • Ryan, Julie (Ottawa)
  • Treksler, Nicole
  • Wagner, Julie
  • Zanfir, Veronica

Western Region

  • Anselm, Annette
  • Belloc-Pinder, Leslie (Part-time)
  • Boer, Judith
  • Cunningham, Lynne (Calgary)
  • Ferrari, Mark (Part-time)
  • Kingma, Maryanne (Cross-assigned)
  • Mattu, Kashi
  • Pemberton, F. George
  • Taylor, Linda
  • Tucci, Daniel (Cross-assigned)